Banner

Isıtma Sistemlerinde Petek Temizliği Neden Olmalı?

Petek Temizliği Neden yapılmalı? Kalorifer Isıtma sisteminin ömrü boyunca, içerisinde ki parçaların iç korozyon demir oksit ve kireç içeren bir kalın siyah çamur üretir. Bu çamurlaşmalar sizin ısıtma sisteminizde onarılamaz hasara neden olabilir ve pahalı arızalara neden bile olabilir eğer iyileştirme yapılmazsa kombi ve ya kazanın daha fazla çalışmasına neden olur ve radyatör peteklerinin ve boruların içini çamurla doldurur. Isıtma sisteminiz güçlü bir petek temizleme işleminden sonra sistemdeki suyun serbestçe dolaşması sağlanmış olacak ve sistem koruma altına alınmış olacak ve gelecekte evinizin bir inşaat haline gelmesini önlemiş olacak.

Evimdeki kalorifer ısıtma sisteminde petek temizleme ihtiyacı olmadığını nasıl anlarım?

Bir demir oksit çamur ve diğer sistem korozyon oluşma sonuçları ve diğer birçok belirti aşağıda listelenmiştir. Bu belirtilerden bir veya daha fazla belirti kalorifer ısıtma sistemine radyatör petek temizliği yapılması yararlı olacaktır.

Vana ve parçalarda çok az veya hiç sıcak su olmaması

Çamur ve kireçli vanalar, boru ve eşanjörün içinden vana ve diğer parçalar ile sistemden çıkan sıcak su miktarını azaltır.

 

Radyatörlerde sızıntı ve panelde kirli su bulunması

Isıtma sisteminde su sızıntıların oluşması siyah veya kahverengi su görünümü iç korozyon oluşumunun bir işareti ve demir oksit, çamur ve diğer oluşumların gerçekleşmesi ile kirlenme durumunu göstermektedir.

 

Kombinin yüksek sesle çalışması ya da kısa aralıkla kesilmesi

Kombiden gürültü gelir ya da aralıklarla yanması kesilir, sistemde işletme birikimi sonucu bu sık sık meydana geliyorsa, pahalı bir onarım ve ya parça değişimine neden olur.

 

Radyatörlerde soğuk noktalar var

Radyatör peteklerin içinde soğuk noktalar siyah çamur ve kireç birikiminden kaynaklanmaktadır, peteklerin yüksek verimlilikte çalışmasının düşmesine ve evinizi ısıtmak için daha fazla maliyet ödemenize neden olur.

 

Peteklerin altı ısınmıyor soğuk

Ağır gelen sonuçlar peteklerde siyah demir oksit çamuru oluşturur, bu durum peteklerin alt kısımlarında birikir ve radyatörün su akışını engellemiş olur. Petek temizleme işlemi ile ağır çalışan sistem ortadan kalkmış olur ve suyun dolaşımı hızlanır.

 

Üstü ısınmayan Radyatör petekleri

Üstü ısınmayan Peteklerin mevcut sistemin paslanması sonucu hidrojen gazının birikmesi mustariptir. Oluşan aşırı hava ve paslanma sürecini yapılanpetek temizleme işlemi ile azaltmak mümkün olmaktadır.

 

 

                                

                            05446151454